Bransoletka Życia, kamizelki do monitorowania pracy serca, Teleholter łączący nowoczesną aplikację do analizy sygnału EKG z narzędziami telemedycznymi – to tylko niektóre rozwiązania testowane przez polskich pacjentów w ramach programu „Miasto zdrowia”.

Program realizuje Comarch Healthcare, m.in. w Płocku, Łodzi, Suwałkach, Brzegu, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Zamościu, a od 30 marca 2017 r. – w Zabrzu. W planach jest rozwój w kolejnych miejscowościach na terenie całego kraju.

Głównym założeniem projektu Miasto Zdrowia jest objęcie mieszkańców poszczególnych miast i gmin kompleksową opieką zdrowotną od momentu narodzin, przez całe życie, z wykorzystaniem nowoczesnych usług telemedycznych.

Miasto Zdrowia to tzw. platforma usługowo-informatyczna, składająca się z zestawu wzajemnie współpracujących urządzeń, aplikacji telefonicznych i komputerowych oraz systemów IT. Niezbędny do zdalnych pomiarów czy zdalnej konsultacji medycznej sprzęt dostarczany jest pacjentom, personelowi medycznemu oraz osobom administrującym systemem opieki zdrowotnej.

System opieki telemedycznej obejmuje takie usługi, jak: Zdalna Pielęgniarka (Przenośne Stanowisko Telemedyczne do wykonywania mobilnej diagnostyki i badań), Zdalna Opieka (stały monitoring stanu zdrowia pacjenta znajdującego się poza środowiskiem szpitalnym), Zdalna Rehabilitacja i Profilaktyka (opieka domowa pacjentów po przebytych chorobach kardiologicznych; pozwala np. na całodobowy monitoring EKG), Zdalna Przychodnia (umożliwia przeprowadzanie telekonsultacji, zapewnia dostęp do danych medycznych), Platforma Analityczna i Raportująca (zestaw urządzeń do zdalnej analizy danych dotyczących stanu zdrowia).

W praktyce opieka telemedyczna wygląda mniej więcej tak, jak zastosowano to po raz pierwszy w Krakowie. W sierpniu 2016 r. Comarch Healthcare zaprosił do testowania swoich produktów grupę krakowskich seniorów, którzy na co dzień współpracują z doradcą prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Wyposażono ich w dwa urządzenia telemedyczne: kamizelkę do monitorowania pracy serca oraz Bransoletkę Życia. Kamizelka pozwala wykrywać migotanie przedsionków, które jest jednym z najczęstszych rodzajów zaburzeń rytmu serca i pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Bransoletka Życia to wodoodporna opaska na rękę, wyposażona w alarmowy przycisk, który pozwala pacjentowi w razie potrzeby połączyć się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i wezwać pomoc. Umieszczony w niej czujnik wykrywa utratę przytomności lub upadek i automatycznie alarmuje ratowników.

Programem Miasto Zdrowia mogą być objęte ośrodki medyczne, szpitale, przychodnie, poradnie, jednostki administracyjne samorządu terytorialnego, prywatny biznes oraz system oświaty, czyli uczelnie i szkoły.

Platforma szczególną opieką ma otaczać grupy społeczne wymagające stałego monitorowania, np. seniorów czy młodzież szkolną. W założeniach swoim zasięgiem ma obejmować całe rodziny.

Pacjenci uczestniczący w projekcie, po zinformatyzowaniu polskiego systemu opieki zdrowotnej, co zapowiada Ministerstwo Zdrowia, uzyskają dostęp do swoich danych zebranych przez różne placówki medyczne. Wykorzystają do tego swoje telefony i aplikacje mobilne, które praktycznie posiadamy już wszyscy.

TW

Print Friendly, PDF & Email

1 KOMENTARZ

  1. Taka telemedycyna staje się powoli standardem – z czasem będzie to przyszłość. Osobiście jestem pod wrażeniem aplikacji, które pozwalają usprawnić pracę całych placówek, zawierając moduły prowadzące medyczną dokumentację i rejestry czy dedykowane poszczególnym grupom pracowników (nie tylko lekarzom i pielęgniarkom).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ