W krajach rozwiniętych oczekiwana średnia długość życia będzie rosła do 2030 r. i u kobiet z Korei Południowej, Francji czy Japonii może wynieść ok. 90 lat – wynika z badania opublikowanego w brytyjskim tygodniku medycznym „The Lancet”.

Po dokonaniu analizy 35 państw badacze ocenili, że największe szanse na osiągnięcie tego poziomu mają kobiety z Korei Południowej. Oczekiwana średnia długość życia obywatelki tego kraju urodzonej ok. 2030 r. może wynieść 90,8 roku, Francuzki – 88,6 roku, a Japonki – 88,4.

Podobna tendencja wystąpi u mężczyzn, a różnica między płciami będzie się zmniejszać. Mężczyźni z Korei Południowej ok. 2030 r. powinni osiągnąć oczekiwaną średnią długość życia na poziomie 84,1 roku, a Australijczycy i Szwajcarzy – 84 lat.

Z najnowszych statystyk, opublikowanych w ub.r. przez Światową Organizację Zdrowia, wynika, że w 2015 r. trzema najbardziej długowiecznymi państwami były: w przypadku kobiet – Japonia (86,8), Singapur (86,1) i Hiszpania (85,5), w przypadku mężczyzn – Szwajcaria (81,3), Islandia (81,2) oraz Australia (80,9).

Największy postęp do 2030 r. ma odnotować Korea Południowa. Badania sugerują, że sytuacja nie zmieni się znacząco w Stanach Zjednoczonych, gdzie oczekiwana średnia długość życia już jest znacznie niższa niż w większości państw rozwiniętych. Przyczyną są występujące w tym kraju znaczne nierówności, brak powszechnej opieki zdrowotnej, wysoka śmiertelność kobiet przy porodach i noworodków, zabójstwa oraz szczególnie duża liczba przypadków otyłości.

W Korei Południowej zwiększa się natomiast dostęp do opieki medycznej oraz popularyzuje zdrowe odżywianie wśród dzieci i młodzieży. Mniej jest tam również osób z nadwagą, a liczba kobiet palących papierosy w ciąży jest niższa niż w większości innych państw.

Długości życia między kobietami i mężczyznami w 2010 r. wahała się od 3,9 roku w Nowej Zelandii do 8,5 roku w Polsce. Do 2030 r. powinna ona zmniejszyć się we wszystkich państwach poza Meksykiem, Chile, Francją i Grecją. Wynika to z faktu, że tryb życia mężczyzn i kobiet zaczyna być coraz bardziej podobny.

Naukowcy przewidują, że w przyszłości ludzkość osiągnie oczekiwaną średnią długość życia na poziomie 110 a nawet 120 lat. Postęp w dużej mierze będzie wynikał z inwestycji w powszechną opiekę zdrowotną.

Oprac. ŁG

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ