60 mln zł z funduszy UE na wyposażenie i budowę placówek onkologicznych przeznaczył samorząd województwa dolnośląskiego. Inwestycje to m.in. zakup specjalistycznego sprzętu medycznego oraz budowa nowych obiektów, m.in. filii zakładu radioterapii w Jeleniej Górze.

Marszałek województwa i dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii (DCO) we Wrocławiu podpisali już umowy na dofinansowanie konkretnych przedsięwzięć. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20. Prawie 30 mln zł przeznaczono na budowę i wyposażenie Centrum Chorób Piersi (tzw. Breast Unit) oraz na rozbudowę i doposażenie nowego bloku operacyjnego w DCO.

W ramach budowy i doposażenia innych oddziałów nastąpi utworzenie pracowni brachyterapii do leczenia raka prostat, pracowni diagnostyki molekularnej i oddziału medycyny paliatywnej, a także wymiana tomografu komputerowego.

Na te cele zaplanowano łącznie 7,8 mln zł, natomiast kwota 20,5 mln zł ma pokryć koszty nowo budowanej filii zakładu radioterapii DCO w Jeleniej Górze. To druga taka filia, kilka lat wcześniej podobną utworzono bowiem w Legnicy.

Choroby onkologiczne są drugą, co do częstości, przyczyną zgonów mieszkańców województwa dolnośląskiego. Rocznie odnotowuje się kilkanaście tysięcy zachorowań – w 2012 r. było ich 12 tys., obecnie opieką onkologiczną w regionie objętych jest ok. 48 tys. osób.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ