Lecznica w Zielonej Górze stała się szpitalem uniwersyteckim. Właścicielami szpitalnej spółki są Uniwersytet Zielonogórski (51 proc.) i Województwo Lubuskie (49 proc.). Pełna nazwa lecznicy to: Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.

Przekształcenie zielonogórskiej lecznicy w szpital uniwersytecki podnosi poziom referencyjny, dzięki czemu, zgodnie z ustawą o tzw. sieci szpitali, dołączy ona do grona szpitali ogólnopolskich. Pozwoli to m.in. na zwiększenie dostępu do wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej, co będzie się wiązało ze wzrostem szans na wprowadzanie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia – ocenia Urząd Marszałkowski.

Uczelnia, prowadząc szpital kliniczny, będzie też uprawniona do uzyskania wyższych środków z budżetu państwa w formie dotacji podmiotowej na realizację zadań medycznych, w tym na działalność dydaktyczną. Jak informuje resort zdrowia, środki dla szpitala mogą zostać zwiększone nawet o ok. 40 mln zł rocznie. Według szacunków Uniwersytetu Zielonogórskiego, różnica między planowanym a obecnym finansowaniem wynosi ok. 4 mln zł.

– To istotna wiadomość nie tylko z punktu widzenia kształcenia studentów na kierunku lekarskim, ale przede wszystkim z uwagi na pacjentów, bo szpital uniwersytecki będzie mógł się starać o wyższy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia – mówi marszałek woj. lubuskiego, Elżbieta Polak.

Jak przypomina, w ciągu dziewięciu lat z udziałem pieniędzy unijnych w lecznicy zrealizowano inwestycje o warte 121 mln zł, zaś sam z samorząd przekazał dla szpitala w tym czasie 35 mln zł.

Do tej pory na Uniwersytecie Zielonogórskim medycynę studiowało 180 osób. W październiku br. na pierwszym roku naukę rozpocznie kolejnych 120 przyszłych lekarzy.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ