Narodowy Fundusz Zdrowia otrzyma dodatkowe pieniądze z budżetu państwa na skrócenie kolejek i wyposażenie placówek medycznych w nowy sprzęt. Jeszcze w tym roku zasilą one budżet NFZ.

Według projektu specustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, NFZ dostanie 2,1 mld zł dotacji z budżetu na skrócenie kolejek. Kolejne 700 mln zł zostanie przeznaczone ma wyposażenie placówek w nowy sprzęt.

Pieniądze pozwolą m.in. na zwiększenie liczby świadczeń, przede wszystkim tych, do których są najdłuższe kolejki, jak np. badania rezonansem magnetycznym, tomografie, operacje zaćmy i wszczepianie endoprotez. W niektórych regionach na te zabiegi czeka się nawet po kilka lat. Z dodatkowych środków mają też być zakupione dentobusy, czyli mobilne gabinety dla dzieci i młodzieży, a także aparatura medyczna dla szpitali.

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem w tym lub przyszłym tygodniu. Ustawa ma zacząć obowiązywać najpóźniej 23 września, tuż przed uruchomieniem sieci szpitali.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ