Dafurag Junior to pierwszy na świecie lek z furazydyną (zwaną także furaginą) w formie zawiesiny doustnej. Produkt zawiera furaginę w dawce 10 mg/ml. Przeznaczony jest przede wszystkim dla pacjentów pediatrycznych. Wydawany jest z przepisu lekarza i może być stosowany u dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia.

Wskazania leku Dafurag Junior obejmują leczenie ostrych i przewlekłych niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych, wywołanych przez bakterie z gatunku pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) u dzieci i dorosłych.

Zakażenia Układu Moczowego są drugą najczęstszą infekcją bakteryjną u dzieci. Szacuje się, że objawy zakażenia układu moczowego (w skrócie często opisywanego jako ZUM) pojawiają się u około 8 proc. dziewczynek i 2 proc. chłopców do siódmego roku życia. Za ok. 80 proc. przypadków ZUM u dzieci odpowiedzialna jest bakteria Escherichia coli. Infekcje te najczęściej objawiają się gorączką bez wyraźnej przyczyny, bolesnym oddawaniem moczu, częstomoczem czy bolesnością w okolicy lędźwiowej. U najmłodszych dzieci mogą objawiać się także m.in. bólami brzucha, kolką jelitową, wymiotami, biegunką.

Furazydyna jest substancją od wielu lat stosowaną w leczeniu zakażeń dolnych dróg moczowych. Ma działanie przeciwbakteryjne – likwiduje przyczynę infekcji hamując rozwój bakterii wywołujących zakażenia dolnych dróg moczowych. Jest także rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej w profilaktyce Zapaleń Układu Moczowego u dzieci.

– Do tej pory furazydyna była dostępna jedynie w formie tabletek, co znacznie utrudniało jej aplikację u najmłodszych pacjentów. Forma zawiesiny zwiększa komfort przyjmowania leku przez dzieci i ułatwia rodzicom jego podawanie. Umożliwia także precyzyjne dawkowanie, co pozytywnie wpływa na efektywne leczenie zakażeń dróg moczowych pacjentów w grupie pediatrycznej. Jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie polska firma jako pierwsza na świecie wprowadziła lek w takiej postaci – mówi Hanna Wahl, członek zarządu, dyrektor ds. rozwoju Aflofarm Farmacja Polska.

Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane zostało w dniu 28.06.2017 r. przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Lek został wprowadzony do sprzedaży w sierpniu.

Aflofarm obecny jest na rynku leków na receptę od 1998 r. Segment Rx jest jednym z priorytetowych kierunków rozwoju dla firmy. Obecnie Aflofarm ma kilkanaście pozycji produktowych w segmencie na receptę, w tym m.in. takie leki, jak Recodium (stosowany w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego), Stepcil (stosowany w leczeniu chromania przestankowego) czy Kidofen Duo (jedyne połączenie ibuprofenu i paracetamolu w postaci pediatrycznej).

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ