Koncern Sanofi sfinalizował przejęcie spółki Protein Sciences z siedzibą w Meriden w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska firma biotechnologiczna zajmuje się wytwarzaniem szczepionek.

Zamknięcie transakcji nastąpiło po wydaniu zgody przez Federalną Komisję Handlu, która uznała, iż spełnione zostały wszystkie niezbędne wymagania. Dzięki temu przejęciu Sanofi Pasteur, globalny business unit grupy Sanofi, uzupełni swoje portfolio szczepionek przeciwko grypie o produkt Flublok – jedyną szczepionkę przeciw grypie opartą na rekombinowanym białku, zatwierdzoną przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Wytwarzana przez firmę Protein Sciences czterowalentna wersja szczepionki przeciwko grypie Flublok (Flublok Quadrivalent) została dopuszczona do obrotu przez FDA w październiku 2016 r. Jest wskazana do stosowania u dorosłych powyżej 18. roku życia.

– Z ogromnym entuzjazmem witamy w Sanofi Pasteur pracowników Protein Sciences i ich dorobek. Nowy nabytek w postaci czterowalentnej szczepionki Flublok stanowi bardzo interesującą szansę na uzupełnienie naszego portfolio szczepionek przeciw grypie – mówi David Loew, wiceprezes wykonawczy Sanofi i dyrektor Sanofi Pasteur.

Przejęcie firmy Protein Sciences jest elementem strategii Sanofi Pasteur, mającej na celu badanie technologii wytwarzania szczepionki przeciw grypie, której skład nie jest oparty na białku jaja kurzego.

– To przejęcie wpisuje się w strategiczną ambicję, jaką jest zwiększanie naszej obecności na rynku szczepionek przeciwko chorobom układu oddechowego. Stanowi element niedawno ogłoszonej współpracy nad eksperymentalnym przeciwciałem monoklonalnym przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV) – ocenia David Loew.

Czterowalentna szczepionka przeciwko grypie

Dla celów wytwarzania białek rekombinowanych firma Protein Sciences stworzyła platformę B.E.S.T. (baculovirus expression system technology). Dzięki niej opracowała i wprowadziła do obrotu szczepionkę Flublok Quadrivalent – rekombinowaną szczepionkę przeciwko grypie sezonowej, wskazaną do czynnej immunizacji dorosłych powyżej 18 .roku życia.

– Starsi dorośli są obciążeni dużym ryzykiem zachorowania na ciężką grypę i rozwoju powikłań, dlatego cieszą nas wyniki niedawnego badania klinicznego przeprowadzonego wśród dorosłych powyżej 50 roku życia, które wykazało, że osoby otrzymujące szczepionkę Flublok Quadrivalent znacząco rzadziej zapadały na grypę niż dorośli, którzy przyjęli czterowalentną inaktywowaną szczepionkę przeciw grypie. Dokładniej mówiąc, w tej grupie wiekowej szczepionka Flublok Quadrivalent, w porównaniu z komparatorem, zmniejszała częstość zachorowania na grypę potwierdzoną laboratoryjnie o 30 proc. – poinformował David Loew.

Protein Sciences

Protein Sciences to prywatna spółka biotechnologiczna założona w 1983 r. Jej siedziba znajduje się w mieście Meriden w stanie Connecticut, w Stanach Zjednoczonych. Misją Protein Sciences jest ratowanie życia i poprawa stanu zdrowia pacjentów dzięki opracowywaniu innowacyjnych szczepionek i biofarmaceutyków. Zgodnie z umową spółka Sanofi dokona płatności z góry w wysokości 650 mln dol., a także zapłaci do 100 mln dol. po ukończeniu określonych etapów prac. W czerwcu przejęcie zostało jednogłośnie zatwierdzone przez zarząd firmy Protein Sciences i większość jej udziałowców.

Sanofi Pasteur

Sanofi Pasteur jest największym na świecie wytwórcą szczepionek przeciwko grypie. W 2016 r. firma potwierdziła swoją pozycję lidera, produkując ponad 200 mln dawek szczepionek przeciwko grypie sezonowej, czyli ok. 40 proc. wszystkich szczepionek przeciwko grypie będących w dystrybucji na całym świecie. Sanofi Pasteur wytwarza szczepionki przeciwko grypie sezonowej w czterech zakładach produkcyjnych: Swiftwater (Pensylwania, Stany Zjednoczone), Valde-Reuil (Francja), Ocoyoacac (Mexico City, Meksyk) oraz Shenzhen (Chiny).

Sanofi

Firma Sanofi, działający na skalę globalną lider sektora farmaceutycznego, zajmuje się odkrywaniem, opracowywaniem i upowszechnianiem rozwiązań terapeutycznych. Jest zorganizowana w pięć globalnych Business Unitów: Diabetes & Cardiovascular, General Medicines & Emerging Markets, Consumer Healthcare, Sanofi Genzyme i Sanofi Pasteur. Firma Sanofi jest notowana na giełdach w Paryżu i Nowym Jorku. Jedna ze 112 fabryk Sanofi na świecie, jest zlokalizowana w Rzeszowie. Sanofi w Polsce zatrudnia ponad 1000 pracowników. Według danych IMS Health Polska, Sanofi zajmuje jedno z wiodących miejsc w krajowym rankingu największych firm farmaceutycznych. 

Red. (źródło: Sanofi)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ