Wiodący w zakresie nauki i rozwiązań technologicznych koncern Merck poinformował o udziale w unijnym programie ramowym w zakresie badań i innowacji Horyzont 2020, w celu poprawy przetwarzania biofarmaceutyków w kierunku downstream, poprawiającego m.in. ekologię produkcji.

– Branża biofarmaceutyczna musi stawić czoła naciskom na zmniejszenie kosztów produkcji i zwiększenie wydajności, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialnego podejścia do środowiska. Firmy takie, jak Merck oraz nasi klienci muszą reagować na wyzwania stojące przed całą branżą i przyspieszyć proces docierania leków do pacjentów w potrzebie. Program Horyzont 2020 już umożliwił członkom konsorcjum realizację ważnych postępów w zakresie przetwarzania typu downstream – mówi Udit Batra, zasiadający w zarządzie firmy Merck oraz główny dyrektor wykonawczy firmy Life Science.

Inicjatywa nextBioPharmDSP, objęta programem Horyzont 2020, jest największym, unijnym przedsięwzięciem tego typu, z budżetem sięgającym prawie 80 mld euro w okresie siedmiu lat (2014 do 2020 r.). Założeniem programu jest zapewnienie rozwoju światowej klasy nauki w Europie przez usunięcie barier na drodze innowacji i współpracy między sektorami prywatnym i publicznym. Program ma przynieść więcej przełomów, odkryć i pionierskich rozwiązań dzięki wspieraniu dobrych pomysłów w drodze z laboratorium na rynek – czytamy w kominikacie.

Projekt koordynowany jest przez firmę Lek Pharmaceuticals, spółkę należącą do Sandoz w Słowenii. Do członków konsorcjum należą organizacje Sandoz GmbH (Austria), Uniwersytet Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu (Austria), Instytut Technologii w Karlsruhe (Niemcy), Narodowy Instytut Chemii (Słowenia) oraz National Systems srl (Włochy). Firma Merck powiązana jest z konsorcjum przez francuską spółkę podległą Millipore S.A.S.

Alternatywne podejścia do pobierania materiałów mają podnieść wydajność oraz ograniczyć poziom zużycia surowców. Tzw. podejście przepływowe na poszczególnych stadiach produkcji ma przynieść efekty środowiskowe, m.in. w zakresie ciągłego usuwania nieczystości.

– Strategie przetwarzania materiałów biologicznych nowej generacji poprawią zdolności naszej branży w zakresie skutecznego i taniego dostarczania wysokiej jakości leków. Konsorcjum opracowuje nowe podejścia do tradycyjnego przepływu pracy produkcyjnej i spodziewamy się tego, że wyniki pozwolą nam na uporanie się z różnicami w zapotrzebowaniu produkcyjnym, umożliwią trwałą dostawę leków oraz zapewnią inne ważne korzyści środowiskowe – wyjaśnia Uroš Urleb, globalny dyrektor rozwoju technicznego biosymili w jednostce rozwoju technicznego biologików i produkcji w firmie Novartis.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ