W ramach obchodów 135-lecia firmy Santo w Szymkencie na południu Kazachstanu odbyło się uroczyste otwarcie nowego oddziału do wytwarzania stałych doustnych form leków o zdolności produkcyjnej ponad 200 mln tabletek i kapsułek rocznie. To kolejny etap programu inwestycyjnego, który od 2011 r. realizuje inwestor – Grupa Polpharma.

Nowy oddział powstał zgodnie z wymaganiami Dobrej Praktyki Wytwarzania (Good Manufacturing Practice – GMP) w zakresie wytwarzania produktów leczniczych. Linię produkcyjną wyposażono w nowoczesne urządzenia, a personel przeszedł szkolenia w zakładach produkcyjnych należących do Grupy Polpharma.

Zakończenie budowy oddziału stałych form leków o wartości 13,5 mln USD jest ważną częścią projektu inwestycyjnego realizowanego w zakładzie w Szymkencie. Łączna wartość inwestycji zaplanowanych do 2020 r. przekracza 108 mln USD. Dotychczas wydano kwotę 70 mln USD. Dodatkowo ok. 40 mln zł wyniosła wartość przekazanych technologii, niezbędnych szkoleń i transferu wiedzy.

Sprzyjający klimat inwestycyjny i udział w zamówieniach publicznych pozwoliły Grupie Polpharma na realizację największej inwestycji w historii branży farmaceutycznej w Kazachstanie. Uruchomiono już nowy oddział do produkcji leków w ampułkach, produkcję roztworów do infuzji oraz dwie linie do produkcji antybiotyków w proszku. Zmodernizowano również magazyn produktów gotowych, centrum naukowo-badawcze, laboratoria kontroli jakości i infrastrukturę oraz zbudowano nową kotłownię – informuje Polpharma.

Otwarcie nowego oddziału produkcyjnego nastąpiło w dniu obchodów 135. rocznicy istnienia fabryki w Szymkencie, która jest największą, lokalną firmą farmaceutyczną w Kazachstanie. Santo (nazwa handlowa spółki Chimpharm) jest jednym z najdłużej działających producentów leków w krajach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Fabryka powstała w 1882 r. W 2011 r. weszła w skład Grupy Polpharma i poddana została modernizacji.

– Santo przeszło przez lata imponującą drogę rozwoju: małego zakładu wytwarzającego lek santonin na bazie lokalnych ziół, do jednej z wiodących firm farmaceutycznych w Kazachstanie, oferującej zaawansowane produkty w oparciu o nowoczesne technologie – mówi Jerzy Starak, przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharmy oraz członek Rady Inwestorów Zagranicznych przy Prezydencie Kazachstanu.

Obecnie Santo wytwarza co trzeci lek dostarczany do placówek służby zdrowia w Kazachstanie w ramach państwowego systemu bezpłatnej pomocy medycznej. Zdolności produkcyjne firmy wynoszą 1,2 mld tabletek, kapsułek i granulek, 300 mln ampułek, 48 mln fiolek antybiotyków, 24 mln butelek syropów, 6 mln saszetek i opakowań płynów infuzyjnych rocznie. Firma zajmuje 2. miejsce wśród wszystkich firm farmaceutycznych działających w Kazachstanie z portfelem obejmującym ponad 200 leków z 12 grup terapeutycznych. Zatrudnia ponad 1000 osób w zakładzie w Szymkencie i we wszystkich regionach Republiki Kazachstanu. Spółka rozwija eksport swoich produktów do takich krajów, jak Turkmenistan, Kirgistan, Mongolia, Tadżykistan, Rosja i Ukraina.

Red. (źródło: Polpharma)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ