Polski Bank Komórek Macierzystych S.A., przewodzący międzynarodowej Grupie Famicord i największy w Europie bank komórek macierzystych, pozyskał w III kwartale 2017 r. 5.487 próbek krwi pępowinowej lub tkanek wobec 4.704 próbek pozyskanych w tym samym okresie roku ubiegłego. Oznacza to wzrost o blisko 17 proc. w ujęciu rok do roku.

PBKM przechowywał (łącznie w segmentach B2C i B2B) na koniec III kwartału br. blisko 155 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek, czyli o ponad 14 proc. więcej w porównaniu do stanu na koniec III kwartału 2016 r. W segmencie B2C, spółki z grupy PBKM przechowywały 142,1 tys. próbek na koniec września tego roku, tj. ponad 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Udział umów w modelu abonamentowych w segmencie B2C wyniósł 62,2 proc. na koniec III kwartału 2017 r.

– W trzecim kwartale o 17 proc. wzrosła liczba nowych pobrań próbek krwi pępowinowej lub tkanek i był to rekordowy kwartał w historii PBKM pod względem sprzedaży. Zarówno na rynkach strategicznych jak i na pozostałych zanotowaliśmy wzrost sprzedaży pod względem procentowym i ilościowym. Szczególnie cieszy nas bardzo dobry wynik w Turcji i na Węgrzech. Na koniec trzeciego kwartału łącznie zbankowanych mamy blisko 155 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek. Nasze wyniki potwierdzają pozycję największego banku komórek macierzystych w Europie pod względem nowo pozyskiwanych próbek. Szacujemy, że czwarty kwartał pod względem pozyskiwania nowych próbek w porównaniu do trzeciego kwartału może być trochę słabszy, ale i tak bardzo dobry. Wynik sprzedaży w całym 2017 r. powinien być lepszy od naszych założeń z początku roku i zapowiada się na rekordowy w naszej działalności – mówi Jakub Baran, współzałożyciel, akcjonariusz i prezes zarządu PBKM S.A.

Dane na temat pozyskanych oraz przechowywanych przez Polski Bank Komórek Macierzystych próbek krwi pępowinowej lub tkanek po trzecim kwartale 2017 r.

O PBKM

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord zarządzającej bankami komórek macierzystych, zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek Grupa jest największym bankiem w Europie.

Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Rynki strategiczne Grupy to Polska (pozycja lidera), Hiszpania (pozycja lidera) i Turcja (pozycja lidera). Famicord obecny jest bezpośrednio również na rynkach węgierskim, rumuńskim, włoskim i łotewskim, a poprzez współpracę z lokalnymi partnerami biznesowymi – także na szwedzkim, brytyjskim, serbskim, ukraińskim i innych.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych z jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny. Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej giełdy.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ