Eksperci prognozują, że w najbliższych latach przybędzie osób cierpiących na choroby układu krążenia, wśród których wymieniają: chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca, miażdżycę, choroby naczyń mózgowych. Ich skutki to zawał serca i udar mózgu.

Na podstawie analizy trendów demograficznych i epidemiologicznych eksperci ostrzegają, że bez podjęcia zdecydowanych działań zaradczych rozpowszechnienie chorób układu krążenia w Polsce będzie się zwiększać.

Z badań wynika, że w latach 2015-2025 prognozowany jest w Polsce wzrost zachorowalności o 9-16 proc., w zależności od województwa (największy ma być w woj. wielkopolskim i pomorskim).

Oto 7 głównych przyczyn chorób układu krążenia:

 1. Nadmierna masa ciała. Aż 68 proc. mężczyzn i 56 proc. kobiet w Polsce ma nadwagę lub otyłość. Prawidłowa masa ciała chroni przed wieloma chorobami, nie tylko układu krążenia.
 2. Niedostateczna aktywność fizyczna. Brak aktywności fizycznej lub zbyt niski jej poziom dotyczy aż 57 proc. mężczyzn i 55 proc. kobiet w Polsce.
 3. Hipercholesterolemia. Aż 70 proc. mężczyzn i 64 proc. kobiet ma hipercholesterolemię (podwyższone stężenie cholesterolu we krwi). Tylko około 6 proc. przypadków jest skutecznie leczonych.
 4. Dyslipidemia. Blisko 77 proc. dorosłych Polaków ma jedną z postaci dyslipidemii (współwystępujące podwyższone stężenie trójglicerydów i cholesterolu LDL oraz obniżone stężenie cholesterolu HDL we krwi).
 5. Nadciśnienie tętnicze. Około 46 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet w naszym kraju ma nadciśnienie tętnicze. Z tego skutecznie leczonych jest odpowiednio 19 i 27 proc. pacjentów.
 6. Palenie papierosów. Wciąż niemal 30 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet w Polsce pali papierosy.
 7. Niezdrowe nawyki żywieniowe. Polacy wciąż spożywają za dużo tłuszczów zwierzęcych, tłuszczów trans, soli i cukru, a za mało warzyw, owoców, tłuszczów roślinnych i ryb. Zalecane jest stosowanie się do zasad Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

Na liście dodatkowych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych znajdują się m.in.:

 • podwyższony poziom cukru we krwi (hiperglikemia),
 • nieumiejętność radzenia sobie ze stresem,
 • predyspozycje genetyczne (rodzinna hipercholesterolemia),

Eksperci ustalają normy stężeń najważniejszych lipidów we krwi dla osób zdrowych, niepalących:

 • cholesterol całkowity (TC): poniżej 190 mg/dl,
 • trójglicerydy (TG): poniżej 150 mg/dl,
 • frakcja LDL („zły”): poniżej 115 mg/dl,
 • frakcja HDL („dobry”): dla mężczyzn – ponad 40 mg/dl, dla kobiet – ponad 45 mg/dl.
– Zmiana stylu życia odpowiada za zmniejszenie liczby zgonów w większym stopniu niż poprawa leczenia – przekonuje prof. dr hab. Michał Zakliczyński ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Choroby układu krążenia od wielu lat pozostają najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce: 40 proc. w przypadku mężczyzn i 50 proc. w przypadku kobiet, w tym bardzo wielu przedwczesnych. W 2014 r. zmarło z ich powodu prawie 170 tys. osób.

Red. (źródło: zdrowie.pap.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ