Ciechocinek może pochwalić się dwoma nowymi, ogólnodostępnymi defibrylatorami AED. Nowoczesne urządzenia pojawiły się wewnątrz Hali Sportowej przy ulicy Lipnowskiej oraz na ścianie zewnętrznej budynku Kina Zdrój, tuż przy wejściu głównym.

– Zakup Lifepaków CR Plus to wynik wybranego przez mieszkańców projektu ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. W ramach wdrożenia programu PAD, czyli Publicznego Dostępu do Defibrylacji, przeprowadzone zostało również profesjonalne szkolenie na temat Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej, a także obsługi AED – mówi Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka.

Program PAD zakłada przede wszystkim instalację defibrylatorów w miejscach dużego zagęszczenia ludności, w których przypadek Nagłego Zatrzymania Krążenia odnotowano na przestrzeni ostatnich 5 lat przynajmniej raz. W Polsce NZK dotyka ponad 40 tys. osób i według danych GUS, aż 46 proc. zgonów w naszym kraju spowodowanych jest chorobami układu krążenia.

Lifepak CR Plus to w pełni zautomatyzowane urządzenie, dzięki czemu jego obsługa jest intuicyjna i nie wymaga od użytkownika żadnych dodatkowych umiejętności, a tym bardziej wiedzy medycznej.

Aby poprawnie wykonać defibrylację przy użyciu AED wystarczą tylko dwie czynności: należy otworzyć urządzenie i prawidłowo przykleić elektrody. Przez cały proces poprowadzą nas instrukcje głosowe i graficzne, więc zupełnie nie musimy obawiać się, że coś zrobimy źle. Najważniejsze jest podjęcie działania, bo dzięki temu szansa na przeżycie Nagłego Zatrzymania Krążenia wzrasta z 5 proc. aż do 70 proc. Nie bójmy się pomagać – apeluje Piotr Kubiszewski z DefiMed, firmy przeprowadzającej wdrożenie w Ciechocinku.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ