Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet Warmińsko–Mazurski w Olsztynie otworzyły nowoczesne Centra Symulacji Medycznej (CSM). W rolę pacjentów wcielają się fantomy, a wnętrza wyposażone są jak prawdziwe szpitale.

CSM są jednostkami dydaktycznymi przeznaczonymi dla wydziału lekarskiego, lekarsko – diagnostycznego i pielęgniarsko – położniczego. Dzięki unijnemu wsparciu nie ustępują już innym tego typu ośrodkom na świecie.

Niezwykle fantomy

Zajęcia studentów opierają się na pracy z fantomami. Manekiny medyczne potrafią doskonale naśladować różne objawy i zachowania ludzi. Oddychają, płaczą, nawet krwawią. Podłączona do nich nowoczesna aparatura diagnostyczna obrazuje taki sam stan, jak u żywego człowieka. Praktyczne wykonanie intubacji, użycie defibrylatora czy nawet nauka wstrzyknięć dożylnych w przypadku fantomów nie różni się zasadniczo od takiego samego zabiegu na pacjencie. Fantom nie odczuwa jednak bólu, a zabiegi można powtarzać wielokrotnie. Przypadki kliniczne mogą być jednak różne. Od sytuacji nagłych, jak zadławienie, duszności czy zawał mięśnie sercowego, po stany przewlekłe np. niedotlenienie czy arytmia serca.

Po skończonych zajęciach studenci mogą obejrzeć film z przeprowadzonej symulacji. Pozwala to ocenić, co zrobili dobrze, a które elementy wymagają poprawy. To doskonały sposób nauki, który pozwala lepiej radzić sobie ze stresem pod presją czasu.

Symulacyjne sale 

CSM zlokalizowane są w nowych lub zmodernizowanych budynkach. Podzielone są na sale symulacji wysokiej i niskiej wierności. Do tych pierwszych zaliczamy m.in. szpitalny oddział ratunkowy, blok operacyjny, salę intensywnej terapii i salę porodową. Sale niskiej wierności służą przede wszystkim ćwiczeniom umiejętności pielęgniarskich i położniczych, podstaw resuscytacji i laboratoryjnego nauczania umiejętności klinicznych.

Projekty to nie tylko działania infrastrukturalne. Trwają szkolenia kadr, a w planach jest stworzenie wortali szkoleniowo – informacyjnych, opracowanie kursu e-learningowego, przewodnika i materiałów dydaktycznych dla studentów.

Dofinansowanie z Programu Wiedza Edukacja Rozwój dla projektów sięgnęło blisko 37 mln zł.

Red. (źródło: mz.gov.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ