Badanie zachowań nowotworów, w bardziej niż dotychczas naturalnych warunkach, umożliwi hydrożel opracowany przez start-up Real Research z Jagiellońskiego Centrum Innowacji.

Produkt LifeGel, opracowany przez krakowskich naukowców, ma przyczynić się do polepszenia możliwości testowania nowych leków. Komórki, dzięki wynalazkowi, będą w stanie namnażać się w przestrzeni trójwymiarowej – obecnie najbardziej powszechna metoda polega na namnażaniu komórek na płaskiej, dwumiarowej, plastikowej powierzchni.

W efekcie badania laboratoryjne często nie są wiarygodne, bo środowisko, w którym rosną komórki, zdecydowanie różni się od tego, które występuje w naturalnych warunkach: w ciele ludzi czy zwierząt. Tymczasem w opracowanym przez nas hydrożelu czują się tak, jak w żywym organizmie. W efekcie, gdy naukowcy będą testować np. nowy lek, wyniki ich badań będą bardziej miarodajne niż do tej pory – mówi Marcin Krzykawski, jeden z pomysłodawców nowego rozwiązania.

Hydrożel LifeGel nadaje się do wszystkich zastosowań badawczych. Będzie mógł być dostosowywany do hodowli tkanek kości, czy wątroby, a przyszłości – również komórek macierzystych.

Priorytetem dla start-upu jest dostosowywanie hydrożelu przede wszystkim do zastosowań medycznych. Jednak rozwiązanie można będzie, z dużym prawdopodobieństwem, użyć do hodowli sztucznego mięsa.

Byłaby to alternatywa żywieniowa dla wegetarian, którym bliskie sercu jest dobro zwierząt, a którzy tęsknią za smakiem mięsa. Obecnie jednym z większych problemów jest cena takiej hodowli. Tymczasem koszt naszego produktu stosowanego na dużą skalę może być całkiem przystępny – wyjaśnia Marcin Krzykawski.

Podobne do LifeGelu substancje rozwijane w różnych miejscach na świecie, jednak rozwiązanie opracowane przez Polaków jest pod kilkoma względami lepsze – daje czysty i powtarzalny produkt, umożliwiający powszechne prowadzenie badań przy wykorzystaniu hodowli trójwymiarowych.

Red. (źródło: PAP)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ