W szpitalu im. A. Falkiewicza zainaugurowano ogólnopolski projekt pod hasłem „Nauka ratuje życie”. W lecznicy otworzono pierwszą edukacyjną salę podań leków, w której mali pacjenci będą mogli korzystać z materiałów edukacyjnych poświęconych faktom z historii odkryć medycznych. 

Celem projektu, zainicjowanego przez Roche Polska, jest partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz innowacji w edukacji najmłodszych pacjentów. Centrum Nauki Kopernik – partner projektu – przygotował warsztaty naukowe, które zostaną przeprowadzone w ramach programu „Nauka Ratuje Życie”.

Program edukacyjny

Pierwszy w Polsce projekt dotyczący edukacyjnych sal podań leków w szpitalach „Nauka ratuje życie” składa się z trzech filarów:

  • programu edukacyjnego mającego na celu rozbudzić ciekawość nauki ze szczególnym naciskiem na wiedzę z obszaru medycyny;
  • stworzenia pierwszych w Polsce innowacyjnych sal podań leków w szpitalach;
  • współpracy z Centrum Nauki Kopernik, którego warsztaty zostaną udostępnione dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii.
Mamy szczęście pracować w bardzo innowacyjnej dziedzinie. Medycyna i praca nad lekami to wyjątkowe obszary. Pozwalają stworzyć rozwiązania, które ratują lub podnoszą jakość życia tysięcy ludzi. Zainicjowaliśmy projekt edukacyjny Nauka Ratuje Życie, aby stworzyć małym pacjentom inspirujące środowisko, w którego otoczeniu lepiej znosić będą trudy leczenia. Jednocześnie chcemy rozbudzić ich ciekawość i chęć poznawania fascynującego świata medycyny i nauki wierząc, że u źródeł motywacji przyszłych naukowców często stoją osobiste doświadczenia, które sprawiają, że poświęcają oni życie pracy naukowej i rozwiązaniu problemu – mówi Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska.

Program powstał, aby rozbudzić w dzieciach ciekawość nauki oraz zaprezentować sylwetki polskich i zagranicznych naukowców, a także w przystępny i interesujący sposób przedstawić wiedzę naukową z obszaru medycyny

Drugi element programu to cztery innowacyjne, edukacyjne sale podań leków  w szpitalach, dzięki którym najmłodsi pacjenci będą odbywali leczenie w warunkach zapewniających wygodę i bezpieczeństwo w czasie trwającego godzinę lub dłużej podawania leku. Dzięki aranżacji sal i wykorzystaniu materiałów edukacyjnych otrzymają również inspirację do twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań i pasji.

Cieszymy się bardzo, iż nasi mali pacjenci będą mogli korzystać z leczenia w innowacyjnej sali podań leków biologicznych w komfortowych i tak inspirujących do nauki warunkach.  To pierwsze takie miejsce w Polsce, znacząco różniące się od tego, co mogliśmy zaoferować dotychczas. Jesteśmy dumni, że nasz szpital będzie mógł zaoferować swoim pacjentom wnętrze, w którym godziny spędzane na przyjmowaniu leków miną na wykorzystaniu potencjału twórczego oraz poznawaniu ciekawych faktów naukowych – mówi dr n. med. Joanna Puławska, ordynator oddziału pediatryczno-reumatologicznego szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.

Nauka ratuje życie on-line

Kolejny filar programu „Nauka ratuje życie” to działania prowadzone wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. Dostępne będą m.in. interaktywne warsztaty naukowe propagujące wiedzę na temat witamin. Jednocześnie, z udziałem Laboratorium biologicznego Centrum Nauki Kopernik innowacyjne technologie przeniosą materiały edukacyjne do rozszerzonej rzeczywistości on line. Dzięki interaktywnemu filmowi i aplikacji mali pacjenci i dzieci z całej Polski będą mogły korzystać z tych wyjątkowych treści edukacyjnych za pomocą tabletu, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Współpracując z firmą Roche mamy okazję przenieść treści edukacyjne tworzone w laboratorium biologicznym do wirtualnej rzeczywistości i aplikacji edukacyjnych. Na początek wybraliśmy scenariusz zajęć związany z luminescencją, czyli zimnym świeceniem, które stało się motorem napędowym nauk biologicznych w XXI wieku.  Kolejnym zagadnieniem, nad którym pracujemy wspólnie, jest scenariusz dotyczący witamin. Dzięki przeniesieniu części naszych pomysłów do wirtualnej rzeczywistości, trafimy do znacznie szerszego grona odbiorców. Przeniesiemy nasze laboratorium do wirtualnego świata, pokazując , że nauka naprawdę ratuje życie – mówi Stanisław Łoboziak, szef laboratorium biologicznego z Centrum Nauki Kopernik.

Do końca 2017 roku mają powstać cztery sale na terenie polskich szpitali, przeznaczone dla pacjentów pediatrycznych oddziałów chorób reumatologicznych. W przyszłym roku zróżnicowane działania edukacyjne obejmą kolejne oddziały szpitalne tak, by korzyści odniosła jak największa grupa pacjentów.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ