Farmaceutyczna Farmina przejęła producenta leków – Laboratorium Farmaceutyczne AVENA Sp. z o.o., umacniając się się na rynku produkcji preparatów leczniczych.  Grupa Farmina obecnie zatrudnia ok. 300 osób w czterech zakładach produkcyjnych w Polsce i w Niemczech.

W ramach transakcji Farmina Sp. z o.o. stała się 100-proc. udziałowcem Aveny. Dzięki inwestycji kapitałowej  krakowski producent rozszerzy portfolio produktowe, zwiększy potencjał produkcyjny i uzyska bazę logistyczną w północnej części Polski oraz dostęp do nowych kanałów dystrybucji zarówno krajowych jak i zagranicznych. 

Nasze portfolio produktów i Aveny były w dużej mierze komplementarne. Dzięki przejęciu uzupełnimy ofertę w zakresie podstawowych leków, przejmowana spółka korzysta też z innych technologii produkcji, dzięki czemu będziemy oferować podstawowy asortyment w większej liczbie wariantów — mówi Wojciech Świderski, prezes Farminy.

Przejęcie Aveny to dla Farminy trzecia transakcja w ostatnich latach. W 2014 r. kupiła niemiecką spółkę Spreewaelder Arzneimittel, która ma zakład produkcyjny pod Berlinem, a w marcu 2017 r. — zorganizowaną część przedsiębiorstwa upadłej spółki Apipol-Farma z Myślenic, specjalizującej się w produktach pszczelich.

Farmina, na początku jako Polska Spółka Akcyjna Pharma, założona została w 1908 r. przez magistra Bolesława Jawornickiego w centrum Krakowa. Po drugiej wojnie światowej działalność kontynuowana była pod auspicjami spółdzielni aptekarskiej, a w latach 60. wchłonięta została w strukturę Cefarmu, w której funkcjonowała jako laboratorium galenowe do 1990 r. Wtedy wyodrębniono Farminę jako spółkę prawa handlowego, by sześć lat później przygotować ją do prywatyzacji.

W 2004 r. Farmina przeprowadziła się do nowej siedziby, w technologicznej dzielnicy Krakowa – Rybitwy. Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju firmy był zakup w 2014 r. niemieckiej firmy farmaceutycznej Spreewaelder Arzneimittel GmbH, zlokalizowanej ok. 60 km na południe od Berlina. Pozwoliło to na podwojenie możliwości produkcyjnych, wprowadzenie do portfolio nowych form oraz ekspansję produktów Farminy na rynek niemiecki.

Avena na polskim rynku farmaceutycznym działa od 25 lat. Filarem działalności jest produkcja leków galenowych: woda utleniona, jodyna i spirytus salicylowy, preparaty na bazie cynku, gliceryny, a także kosmetyki i surowce farmaceutyczne. Laboratorium zlokalizowane jest w miejscowości Osielsko koło Bydgoszczy.

Red.

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ