Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) – przewodzący międzynarodowej Grupie Famicord i największy w Europie bank komórek macierzystych – pozyskał w całym 2017 r. ponad 20,5 tys. nowych próbek krwi pępowinowej lub tkanek, o 10,3 proc. więcej niż w całym 2016 r.

Według stanu na koniec 2017 r., PBKM przechowywał (łącznie w segmentach B2C i B2B) blisko 160 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek, czyli o ponad 14 proc. więcej w porównaniu do stanu na koniec 2016 r.

W segmencie B2C spółki z grupy PBKM przechowywały ponad 147 tys. próbek na koniec grudnia tego roku, tj. o 15,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Udział umów w modelu abonamentowych w segmencie B2C wyniósł 62,1 proc. na koniec czwartego kwartału 2017 r.

Zgodnie z naszymi zapowiedziami zakończyliśmy ubiegły rok na rekordowym w historii PBKM poziomie blisko 160 tysięcy przechowywanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek. W całym ubiegłym roku pozyskaliśmy ponad 20 tysięcy nowych próbek, co daje nam pozycję lidera wśród europejskich banków komórek macierzystych pod względem liczby pozyskiwanych próbek z ponad 20% udziałem w rynku. Umacniamy naszą pozycję we wszystkich krajach, gdzie prowadzimy działalność. Spodziewamy się w tym roku utrzymania podobnej jak w ubiegłym dynamiki wzrostu w pozyskiwaniu nowych próbek – komentuje Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu PBKM S.A.

O PBKM               

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie Famicord, zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek Grupa jest zdecydowanie największym bankiem w Europie.

Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Rynki strategiczne Grupy to Polska (pozycja lidera), Hiszpania (pozycja lidera) i Turcja (pozycja lidera). Famicord obecny jest bezpośrednio również na rynkach węgierskim (pozycja lidera), rumuńskim (pozycja nr 2), włoskim (pozycja nr 6) i łotewskim (pozycja lidera), a poprzez współpracę z lokalnymi partnerami biznesowymi także na szwedzkim, brytyjskim, serbskim, ukraińskim i innych.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny. Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej GPW.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ