Do 80 krajów mogły trafić produkty mleczne dla niemowląt firmy Lactalis z Francji, skażone bakterią Salmonelli. Trafiły także do Polski. Informacje o dystrybucji wycofywanych z rynku produktów firmy Lactalis są przekazywane poprzez system System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach – RASFF.

Z informacji tych wynika, że wycofywane produkty trafiły do 12 krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, innych krajów europejskich oraz do krajów spoza Europy.

Salmonella to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, grupujący Gram-ujemne beztlenowe (fermentujące glukozę) pałeczki. Mikroorganizmy te należą do bakterii wewnątrzkomórkowych – rezydują w komórkach zarażonego organizmu.

Po raz pierwszy pałeczki salmonelli zostały odkryte przez amerykańskiego weterynarza Daniela E. Salmona w 1885 r. Badacz odkrył je w jelitach świni, jednak niektóre szczepy bakterii mogą rozwijać się zarówno w organizmach zwierząt, jak i ludzi. Chociaż nie wszystkie z 2,5 tys. znanych nam gatunków to bakterie chorobotwórcze, mogą one wywoływać nie tylko zatrucie pokarmowe, ale nawet dur brzuszny.

Doniesienia medialne mówią o ponad 80 krajach, do których mogły trafić potencjalnie skażone produkty, stąd pojawiło się oficjalne zapytanie Komisji Europejskiej w tej sprawie skierowane do władz francuskich.

W Polsce Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży 13 partii mleka Babydream. Pochodziły one z fabryki w Craon we Francji, w której wykryto wcześniej produkty zakażone Salmonellą. Zakład należy do firmy Lactalis.

„Wszystkie partie mleka w proszku dla niemowląt, kaszek i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego wyprodukowane w zakładzie w Craon podlegają obecnie wycofaniu przez firmę Lactalis ze wszystkich miejsc, do których ww. produkty zostały dostarczone. Zgodnie z listą odbiorców, przekazaną w systemie wczesnego ostrzegania RASFF przez władze Francji, proces wycofywania obejmuje również produkty dostarczone do Polski, do firmy Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska sp. z o.o.” – czytamy w komunikacie GIS.

Wycofaniu podlegają następujące mleka modyfikowane dostarczone do Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska sp. z o.o.:

W dniu 17.01.2018 r. Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska sp. z o.o. rozpoczęła wycofywanie powyższych produktów z obrotu. Wyłącznie partie wskazane w komunikacie podlegają wycofywaniu. Główny Inspektor Sanitarny bezzwłocznie po uzyskaniu informacji o dystrybucji kwestionowanych produktów do Polski zobowiązał organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej do podjęcia ścisłej współpracy z firmą Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska sp. z o.o. w przedmiotowej sprawie i monitorowania procesu wycofywania ww. produktów z obrotu” – czytamy też w komunikacie GIS.

Red. 

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ