Rosną ceny większości koniecznych do ratowania życia i zdrowia środków medycznych wzrosły o kolejne kilkaset procent. Najlepszym przykładem może być EpiPen, przeznaczony do stosowania w nagłych, zagrażających życiu reakcjach alergicznych, którego cena od 2007 r. podniosła się o 600 proc.

Jak czytamy w wersji internetowej gazety Monitor, 20 najlepiej sprzedających się na świecie leków, które stanowią ok. 15 proc. globalnych wydatków na farmaceutyki, produkowanych między innymi przez takich gigantów jak AbbVie, AstraZeneca, Merck, czy Roche, ma cenę ponad 3 razy wyższą w Stanach Zjednoczonych niż w Wielkiej Brytanii, 6 razy wyższą niż w Brazylii – 16 razy wyższą niż w Indiach.

USA zezwalała, by ceny lekarstw dyktował rynek, w związku z czym są one wyższe od jakiegokolwiek kraju, gdzie pośrednio lub bezpośrednio reguluje je rząd. Dlatego działalność tu przynosi firmom farmaceutycznym największe zyski, a to z kolei rodzi opinię, że Amerykanie w ten sposób subsydiują koszt lekarstw w innych częściach świata.

Producenci przekonują, iż wysoki zysk ze sprzedaży to wynagrodzenie za bardzo kosztowne i ryzykowne badania nad tymi środkami, a sama cena odzwierciedla ich ekonomiczną i medyczną wartość. Wskazują przy okazji na wyższy od innych krajów odsetek osób wyleczonych z najpoważniejszych chorób oraz wszelakie programy finansowej pomocy przy ich zakupie dla uboższych obywateli.

W ostatnich latach koszt zakupu leków w USA wzrasta kilkunastokrotnie szybciej od inflacji, podczas gdy w tym samym czasie państwom Europy i innych części globu udaje się utrzymać go na tym samym poziomie, a w wielu przypadkach nawet obniżyć. Tylko w latach 2008–2015 ceny najpopularniejszych lekarstw podniosły się tu średnio aż o 127 proc., podczas gdy w tym samym czasie ceny pozostałych dóbr wzrosły o ok. 11 proc.

Najważniejszym elementem tutejszego systemu jest obecność chronionego przez rząd monopolu firm farmaceutycznych – uważają naukowcy z Harvard Medical School. Przeanalizowali oni tysiące badań z lat 2005 – 2016 próbując w prosty sposób wyjaśnić wyjątkowość amerykańskiego rynku. Odkryli, że problem jest skomplikowany i ma swe korzenie w ustawodawstwie regulującym produkcję i sprzedaż, a także systemie opieki zdrowotnej. Wyniki ich pracy można streścić w kilku punktach.

Czytaj więcej

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ