Rozszerzenie listy leków refundowanych od marca dotyczy zarówno listy aptecznej, jak i programów lekowych. Szczególną uwagą objęto osoby w podeszłam wieku oraz wcześniaki, które uzyskały szerszy dostęp do profilaktyki powikłań związanych z zakażeniami wirusem RS.

W odpowiedzi na apele środowisk medycznych oraz w trosce o dobro pacjentów rozszerzyliśmy kryteria kwalifikacji do programu lekowego  „Profilaktyka zakażeń wirusem RS – mówi wiceminister Czech.

W ramach tego programu wcześniaki są zabezpieczone przed powikłaniami związanymi z infekcją wirusem RS. Dotychczas ta profilaktyka była dostępna dla dzieci  urodzonych do 28 tygodnia ciąży. Od 1 marca mogą z niej skorzystać również dzieci urodzone między 28 a 32 tygodniem.

Zwiększenie populacji wcześniaków objętych tą ochroną, to dobra wiadomość zarówno dla lekarzy neonatologów, którzy od dłuższego czasu rekomendowali zamiany w tym zakresie, jak i rodziców oraz ich przedwcześnie urodzonych dzieci – wyjaśnia wiceminister Czech.

O poszerzenie grupy zabezpieczonej programem profilaktycznym bardzo zabiegał krajowy nadzór neonatologiczny. Wirus RS u starszych dzieci i dorosłych nie jest groźny, ale u najmniejszych, u których płuca nie są jeszcze dobrze wykształcone, jest powodem bardzo groźnych schorzeń.

Mamy już duże doświadczenie ze stosowaniem tego programu i wiemy, że on działa. W sezonie zwiększonego ryzyka zachorowań (listopad – marzec)  powoduje, że te dzieci nie chorują, a jeśli zachorują, jest to zdecydowanie lekka choroba – ocenia prof. Ewa Helwich – konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.
Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ