Nowa lista refundacyjna przynosi pozytywne zmiany na liście „S”. Rozszerzono ją o nowe cząsteczki stosowane w leczeniu choroby zakrzepowej oraz cukrzycy. W ramach programów lekowych pojawiła się zaś nowa opcja leczenia idiopatycznego włóknienia płuc. Pacjenci zyskają od marca możliwość terapii molekułą Nintedanib – ocenia IQVIA.

Refundacja na rynku aptecznym

Nowa lista wydłużyła się o 63 unikatowe kody EAN (w tym 60 produktów leczniczych). Dodane pozycje zawierają substancje czynne refundowane już wcześniej, jednak z nowo dodanych produktów pacjenci kupowali w ubiegłym roku jedynie 2 pozycje. Wydali na nie niespełna 80 tys. zł.

Redukcja listy o 25 kodów EAN (w tym 18 produktów leczniczych) nie wpłynie negatywnie na portfele pacjentów. W ubiegłym roku dopłacili wprawdzie do usuniętych produktów ponad 2,22 mln zł (przy dopłacie NFZ wysokości 7 mln zł oraz sprzedaży detalicznej na poziomie 9,86 mln zł), jednak w każdym przypadku pozostawiono im możliwość zakupu refundowanego odpowiednika leku. Koszty takiej terapii nie przekroczą dotychczasowych, ew. wzrosną maksymalnie o kilka złotych.

Zmiany w dopłatach pacjenta obejmą w sumie 1158 pozycji. W większości przypadków będą to wzrosty dopłat, jednak ich wpływ na wydatki pacjentów będzie bardzo umiarkowany. O więcej niż 10 złotych pacjenci dopłacą do 20 pozycji, zaś najwyższe wzrosty dopłat, rzędu 100 zł, będą dotyczyć substancji Valganciclovir (tylko 622 zrefundowanych opakowań). W powyższym przypadku pacjenci będą mieć jednak możliwość zakupu innego produktu z tą samą substancją czynną, w pozostałych zaś – co najmniej odpowiednika leku w ramach tej samej grupy limitowej, najczęściej za kwotę 3,20 zł.

Najpopularniejsze leki (ponad 1 mln zakupionych opakowań każdy) podrożeją o nie więcej niż 2 zł, w tym dopłata do najpopularniejszego z nich (ponad 1,6 mln zrefundowanych opakowań) wzrośnie o 2 gr.

Obniżką dopłat objęto 283 pozycje na nowej liście. W przeważającej liczbie przypadków (90 proc. listy) obniżki te nie przekroczyły 10 zł. W przypadku leków kupowanych najczęściej (powyżej 100 tys. zrefundowanych sztuk) obniżka ta była nawet symboliczna; poza jednym przypadkiem oscylowała wokół złotówki, a objęła w sumie 11,2 mln sprzedanych w ubiegłym roku opakowań (2,87 proc. zrefundowanych przez NFZ).

Wspomnianym wyjątkiem był lek zawierający cząsteczki Perindopril i Amlodipine, w przypadku którego obniżka wyniosła 15-20 zł. W ubiegłym roku (01-11.2017 r.) sprzedano go w ilości ponad 1,22 mln opakowań; był jednocześnie jednym z najdroższych w zestawieniu. Po nowelizacji listy jego cena dla pacjenta spadnie o połowę. Dopłaty po obniżkach dla pozostałych najpopularniejszych leków nie przekroczą 20 zł, w większości nawet 10 zł.

Największe obniżki (powyżej 10 zł.) obejmą 20 pozycji z listy. Zmniejszy to wydatki pacjentów, którzy we wspomnianym okresie zakupili 1,55 mln opakowań tych leków (przy dopłacie NFZ na poziomie 47,4 mln zł).

W przypadku najdroższych na liście leków (min. 100 zł dopłaty pacjenta), poza dwoma przypadkami, obniżki również nie przekroczyły 10 zł (125,5 tys. zrefundowanych opakowań).

Wyjątkami były niektóre leki zawierające cząsteczki Dabigatran Etexilate, Voriconazole oraz Valganciclovir, dla których dopłata pacjenta spadnie o 45-55 zł (275,2 tys. zrefundowanych opakowań) – w przypadku dwóch ostatnich istotnie obniżając również cenę leku (z poziomu 50-60 zł do 3,2 zł). W pozostałych przypadkach, mimo obniżek – dopłata pacjenta będzie nadal wysoka (ok. 100 zł).

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ