„Przyjaźnie dla autyzmu” pod takim hasłem Fundacja SYNAPSIS zachęca do włączenia się do globalnej akcji „Na niebiesko dla autyzmu” oraz wyrażenia solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Autyzm jest najczęściej występującym całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Objawia się trudnościami w porozumiewaniu się i kontaktach społecznych, rozumieniu zachowań innych osób, rozwoju zabawy, postrzeganiu świata.

Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często można je zaobserwować już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza, ponieważ dzięki niej i właściwie dobranym działaniom terapeutycznym można znacząco zmniejszyć nasilenie wielu objawów, a tym samym dać szanse na samodzielne funkcjonowanie w życiu dorosłym. 

Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Brak odpowiedniej terapii i wsparcia może prowadzić do bardzo poważnych trudności w funkcjonowaniu. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają zróżnicowany charakter i nie tworzą jednolitego obrazu. W związku z tym aktualnie używa się określenia spektrum zaburzeń autyzmu (ASD), które obejmuje zarówno autyzm, jak i zespół Aspergera oraz całościowe zaburzenia rozwojowe.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanawiając 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, chciało zwrócić uwagę nie tylko na dyskryminację, jakiej doświadczają osoby z autyzmem i ich najbliżsi, ale również na rosnącą liczbę osób z ASD na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że 1 dziecko na 68 ma autyzm i jest to sześciokrotny wzrost w ciągu ostatnich dwudziestu lat. W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. W naszym kraju autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na około 150. ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.

Osoby z autyzmem i ich najbliżsi na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. Dlatego tak ważne jest pokazanie otwartości na nich poprzez udział w akcjach i wydarzeniach na rzecz tej grupy osób. Fundacja SYNAPSIS co roku podejmuje aktywne działania zmieniając świat dla osób z autyzmem. Aby osoby z ASD i ich rodziny, zarówno 2 kwietnia, jak i przez cały kwiecień, poczuli się wyjątkowo, podświetlone są na niebiesko budynki.

Dzięki współpracy z Miastem st. Warszawa i grupą zarządzającą nieruchomościami, w tym roku w dniach 2 i 3 kwietnia na niebiesko zaświeciło się ponad 100 budynków w całej Polsce. W iluminacji w Warszawie uczestniczyły m.in. Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski, Warsaw Spire, Atrium Tower, Marynarska Point One, Klif Tower, Mokotów Plaza, Senator, Prime, Athina Park, Grzybowska Park i wiele innych. Fundacja zachęca do inicjowania różnych akcji ‘na niebiesko’ mających na celu poparcie dla środowiska osób z ASD. Świecić na niebiesko można ubiorem, makijażem, fryzurą, zmianą zdjęcia profilowego w mediach społecznościowych.

W ramach działań edukacyjnych, po raz pierwszy w stolicy od 4 do 21 kwietnia zostaną zorganizowane Warszawskie Dni Świadomości Autyzmu, których współorganizatorem jest Fundacja SYNAPSIS. W różnych punktach Warszawy odbędą się warsztaty dla rodziców, szkolenia, konsultacje ze specjalistami m.in. psychologiem, pedagogiem specjalnym, logopedą, neurologiem. Szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej Fundacji www.synapsis.org.pl

W sobotę, 7 kwietnia w godz. 12:00-18:00 po Warszawie będzie kursował Tramwaj Edukacyjny, w którym specjaliści będą udzielali porad na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Będzie można również wziąć udział w wykonaniu prostych zadań i przekonać się w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają świat.

11 kwietnia organizatorzy zapraszają do Kina Muranów na przegląd filmów pt. „ARTYZM, AUTYZM, AUTENTYZM”. Pokaz rozpocznie polski film dokumentalny „Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej. Dzieło wielokrotnie nagradzane za walory artystyczne, jednocześnie pokazujące indywidualne przeżycia bohaterów, osadzone w trudnym kontekście społecznym. Ważnym punktem wydarzenia będzie spotkanie z reżyserką dokumentu. Podczas przeglądu swoje prace zaprezentują również studenci Wydziału Animacji Warszawskiej Szkoły Reklamy, będący osobami z autyzmem i zespołem Aspergera. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, wystarczy przesłać zgłoszenie uczestnictwa wraz z podaniem liczby miejsc na adres email muranow@synapsis.org.pl

9 kwietnia w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się Jubileuszowa XXX Charytatywna Aukcja Dzieł Sztuki. Znajdą się w niej prace malarskie, graficzne, rysunkowe, jak i rzeźba oraz fotografia wybitnych twórców. Wielu z nich ma w swoim dorobku wystawy indywidualne, nagrody w prestiżowych konkursach czy udział w ważnych przeglądach zbiorowych. W ofercie znajdą się poszukiwane prace m.in. Krzysztofa Pająka, Beaty Murawskiej, Michała Suffczyńskiego, Antoniego Kowalskiego, Krzysztofa Gierałtowskiego, Łukasza Huculaka, Jacka Malinowskiego, Wojciecha Ćwiertniewicza czy Zdzisława Beksińskiego. Po raz drugi na aukcji będą też licytowane dzieła stworzone przez uzdolnionych artystycznie pracowników Pracowni Rzeczy Różnych Fundacji SYNAPSIS – osoby ze spektrum autyzmu. Całkowity dochód ze sprzedaży prac dofinansuje terapię dzieci oraz osób dorosłych z autyzmem i zespołem Aspergera, prowadzoną w ośrodkach Fundacji SYNAPSIS. Katalog aukcyjny jest dostępny na stronie www.artinfo.pl.

Red. (źródło: Fundacja SYNAPSIS)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ