Działania na rzecz poprawy stanu zdrowia psychicznego to jeden z naszych priorytetów. Przez wiele lat była ona zaniedbywana. Ministerstwo Zdrowia zapowiada istotne zmiany w tym obszarze.

Co się zmieni?

W tym roku przeznaczymy dodatkowo ok 100 mln zł na psychiatrię: na zwiększenie wyceny świadczeń, na wyrównanie różnic między województwami i na pilotaż. Chcielibyśmy, aby psychiatria była bardziej współczesna. Żeby pierwszy kontakt osoby z depresją nie był w zamkniętym zakładzie w szpitalu, ale w opiece środowiskowej. Aby leczenie i opieka nad pacjentem były bliżej domu.  Chcemy też wzmocnić rolę opieki psychologicznej i pedagogicznej w opiece nad dziećmi i młodzieżą.  Chcemy by  psychiatria była przyjaźniejsza,  lepiej wyceniona  a  nakłady na nią rosły – informuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Na ten rok zaplanowane są dwie ważne inicjatywy. Pierwsza dotyczy zmiany wycen procedur psychiatrycznych, a druga uruchomieniu pilotażu centrów zdrowia psychicznego.

Pilotaż

Pilotaż rusza 1 lipca i potrwa 3 lata. Wiceminister Król opisał planowane zasady organizacji i finansowania  oraz  wskazał dwa obszary ważne z punktu widzenia pacjenta.

1. Centrum zdrowia psychicznego będzie posiadało punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny dla pacjenta i jego rodziny.

Punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny ma udzielać nie tylko informacji. W tym punkcie będzie można uzyskać określoną usługę terapeutyczną, a jeśli będzie taka potrzeba, gdy ten stan kryzysowy będzie na tyle duży – również skierowanie w odpowiednie ręce, do odpowiedniej instytucji w danym obszarze. Punkt koordynacyjny ma być elementem pierwszego kontaktu osoby, która potrzebuje takiej pomocy – wyjaśnia wiceminister Zbigniew Król.

2. Usankcjonowanie w procesie terapeutycznym tzw. asystenta zdrowienia.

– Asystent zdrowienia, to osoba, która jest już wyprowadzona z kryzysu psychicznego, która wie ze swojego doświadczenia, jakie to są problemy. Chcemy usankcjonować obecność asystentów zdrowienia. Mamy już dobre doświadczenia w Polsce – mówi Zbigniew Król.

Patrz: Projekt

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ