Dziecięce body z napisem promującym karmienie piersią trafią do 40 szpitali położniczo-ginekologicznych. Pacjentki otrzymają dziecięce ubranka, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią (26 maja – 1 czerwca).

W ramach akcji do szpitali trafią bawełniane body dziecięce, z napisem promującym karmienie piersią oraz metką, która zawiera zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące naturalnego karmienia.

Chcemy podarować pacjentkom upominek, który będzie przypominał, jak ważne dla zdrowia zarówno dziecka, jak i mamy jest karmienie piersią – mówi Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Jak się zgłosić do udziału w akcji promocyjnej?

Do dnia 14 maja 2018 r., na adres a.trzewik@mz.gov.pl, zainteresowane szpitale powinny przesłać zgłoszenie do wzięcia udziału w akcji promocyjnej. Decydująca będzie kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia muszą zawierać:

  • nazwę szpitala,
  • adres korespondencyjny placówki,
  • imię i nazwisko osoby zgłaszającej oraz jej numer telefonu.

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią obchodzony jest między 26 maja a 1 czerwca. Przy tej okazji Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca:

  • wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia,
  • kontynuację karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.

Czytaj więcej o  karmieniu piersią

Co zrobiono?

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, ministerstwo podejmuje działania w zakresie wspierania karmienia piersią. W ubiegłym roku sfinansowało kurs specjalistyczny pt. „Edukacja i wsparcie kobiety w okresie laktacji”. Wzięło w nim udział 500 położnych z całego kraju. W roku 2018 planujemy kontynuację szkoleń.

Resort zdrowia opracował poradnik i magazyn „Mleczna droga” poświęcony tematyce karmienia piersią. Jest on skierowany do kobiet, ale także do ich bliskich. W 2017 r. 145 tysięcy poradników trafiło do szpitali.

W ubiegłym roku, w ramach Programu polityki zdrowotnej służącemu wykonaniu programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, przeznaczono 2,4 mln na stworzenie sieci banków mleka kobiecego i zwiększenie dostępności do odżywiania mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt, które nie mogą być odżywiane mlekiem biologicznej matki.

Odbyły się warsztaty dotyczące karmienia piersią i żywienia niemowląt, zarówno dla rodzin spodziewających się, jak i posiadających małe dzieci. Dla osób prowadzących grupy wspierające karmienie piersią szkolenie z wiedzy o laktacji i promocji karmienia. Na bazie programu Światowej Organizacji Zdrowia przeszkolono część szpitali do wdrożenia inicjatywy „Szpital Przyjazny Dziecku”.

Wydana została publikacja pt.: „Banki mleka w Polsce. Funkcjonowanie w podmiotach leczniczych – idea i praktyka”. Służy ona popularyzacji żywienia dzieci przedwcześnie urodzonych mlekiem kobiecym, a w razie braku takiej możliwości, mlekiem z banku mleka kobiecego. Upowszechnia również dobre praktyki i wiedzę z zakresu bezpieczeństwa stosowania mleka od dawczyń.

W ramach konkursów zorganizowano dla kadry medycznej konferencję szkoleniową, która dotyczyła wspierania karmienia piersią i zasad Międzynarodowego Kodeksu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece.

Nowe konkursy

W maju br. Ministerstwo Zdrowia planuje ogłoszenie konkursów na realizację zadań z zakresu upowszechniania karmienia piersią w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Obejmą one między innymi szkolenia kadr medycznych.

Będą także ogłaszane nowe konkursy na dofinansowanie sprzętu niezbędnego do funkcjonowania banków mleka kobiecego, w ramach  Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” na lata 2017-2021.

Red. (źródło: gov.pl/zdrowie)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ