72 proc. wszystkich konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych w Polsce wykonują kobiety. Wśród najczęściej realizowanych dominują czynności o charakterze profilaktycznym. Równie często odwiedzany jest internista, jak i ginekolog, regularnie dokonywane są badania krwi.

Kobiety bardziej dbają o zdrowie od mężczyzn i znacznie częściej niż mężczyźni poddają się badaniom profilaktycznym. 72 proc. wszystkich wizyt i analiz lekarskich jest wykonywanych przez kobiety, mimo że stanowią 56 proc. ubezpieczonych. Dominują wśród nich badania i konsultacje profilaktyczne – wynika z danych Saltus Ubezpieczenia. D

Dobre nawyki medyczne przekładają się m.in. na długość życia. Według najnowszej edycji raportu „Trwanie życia”, opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, średnia długość życia mężczyzn to 73,6 lat, a kobiet 81,6 lat.

Wśród najczęściej realizowanych przez kobiety wizyt lekarskich i badań diagnostycznych dwa pierwsze miejsca zajmują konsultacje u lekarza rodzinnego i ginekologa. Na kolejnych miejscach znajdują się: badanie ogólne krwi oraz badania sprawdzające poprawność funkcjonowania tarczycy.

– Panie są bardziej świadome potrzeby regularnego wykonywania chociażby podstawowych badań. Dlatego zdecydowanie częściej od mężczyzn konsultują się z lekarzem i wykonują odpowiednie zabiegi profilaktyczne. Warto pamiętać, że pierwszym krokiem do wczesnego zdiagnozowania większości schorzeń, jest regularne wykonywanie podstawowych badań, jak np. pełna morfologia krwi. Podobnie jak w przypadku pozostałych świadczeń, kobiety stanowią 7 na 10 osób regularnie poddających się tej diagnostyce – komentuje Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w Saltus Ubezpieczenia.

Panowie rzadziej od pań chodzą do lekarza z kilku powodów. Przede wszystkim uznają, że drobne dolegliwości nie są wystarczającym powodem do odwiedzenia placówki medycznej. Często pokutuje to powikłaniami lub zbyt późnym wykryciem poważnych schorzeń. Drugą przyczyną jest niechęć przyznania się do problemów zdrowotnych, które traktują to jako oznakę słabości.

5 najczęściej wykonywanych przez kobiety badań:

  • konsultacja internisty,
  • konsultacja ginekologa,
  • badanie hormonu TSH,
  • morfologia pełna,
  • badanie poziomu fT4.

Źródło danych: Raport Saltus Ubezpieczenia

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ