W resorcie zdrowia opracowany został dokument: „Profilaktyka  wad postawy u dzieci i młodzieży w środowisku nauczania i wychowania – rekomendacje ekspertów”, który może być pomocny przy planowaniu i realizacji działań na poziomie lokalnym.

Program skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich rodziców. Jego głównym założeniem jest edukacja, a także wczesna identyfikacja oraz zapobieganie pogłębianiu się i utrwalaniu wad postawy u dzieci.

Inicjatywa jest realizowana w placówkach oświatowych, które zostały wyposażone w sprzęt do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej i ćwiczeń ogólnorozwojowych. W kraju program realizowany jest już w ramach projektu „Lidzbark Warmiński bez wad postawy”. W 2018 r. w ramach programu prowadzona jest gimnastyka korekcyjna w placówkach oświatowych oraz nauka pływania na terenie Term Warmińskich. Rodzice przedszkolaków i uczniów otrzymali broszurę z zestawami ćwiczeń do wykonywania przez dzieci w warunkach domowych.

W projekcie zastosowano  m.in. i urządzenie o nazwie kineod oraz podoskop, którym fizjoterapeuci z przychodni lekarskiej „Medical” precyzyjnie zbadali i opisali wady kręgosłupa, klatki piersiowej oraz kończyn dolnych np. płaskostopie, stopy koślawe, czy szpotawe. Rodzice otrzymali indywidualnie wyniki na wydruk oraz na płytach CD z opisem badania ich dzieci. Badanie jest nieodpłatne, wykonane na koszt miasta.

W ramach projektu przeszkoleni zostali też wybrani nauczyciele, wychowawcy, a rodzice otrzymali instruktaż, który pozwala im ćwiczyć z dziećmi także w domach. W roku 2019  r. jeszcze raz zostaną przeprowadzone badania w celu sprawdzenia rezultatu działań profilaktycznych.

Red. 

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ