Wsparcie o łącznej wartości 35,5 mln zł ze środków unijnych otrzyma około 100 szpitalnych oddziałów ratunkowych w całej Polsce, z przeznaczeniem głównie na sprzęt dla najmłodszych pacjentów. Ministerstwo Zdrowia zainicjowało w Ciechanowie podpisywanie umów na dofinansowanie SOR. Ich łączna wartość to 3,4 mln zł. 

Podczas spotkania odbyło się podpisanie umów ze szpitalami z Przasnysza, Makowa Mazowieckiego i Nowego Dworu Mazowieckiego. Podpisano również umowę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Ciechanowie, w ramach programu „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa”, na które przewidziano ok. 90 mln zł ze środków unijnych.

Środki przeznaczone dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych mają służyć szybkiemu i skutecznemu ratowaniu życia pacjentów, gdy wymagane jest niezwłoczne podjęcie czynności diagnostycznych i leczenia. Fundusze unijne sfinansują głównie aparaturę dla dzieci, które wymagają specjalnego, dostosowanego sprzętu. Nowa aparatura medyczna trafi do szpitali w: Sochaczewie, Radomiu, Nowym Dworze Mazowieckim, Makowie Mazowieckim, Przasnyszu, Grodzisku Mazowieckim, Siedlcach, Wołominie, Mińsku Mazowieckim, Warszawie.   

Umowy dotyczące SOR podpisano z podmiotami:

 • Szpitalem im. dr. W. Oczko w Przasnyszu,
 • Nowodworskim Centrum Medycznym w Nowym Dworze Mazowieckim,
 • Szpitalem w Makowie Mazowieckim.

Pozostałe 7 umów ma być podpisanych w najbliższym czasie – poinformował resort zdrowia.

Stypendia dla pielęgniarek

Zawarto także umowę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Ciechanowie na stypendia dla pielęgniarek. W całym województwie zostaną podpisane cztery umowy w ramach programu „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa”. Środki poza uczelnią w Ciechanowie otrzymają dwie uczelnie w Siedlcach oraz jedna w Radomiu.

Część środków unijnych, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia, przeznaczone jest ponadto na zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych. Stypendia o wartości 800 zł miesięcznie mogą otrzymać studentki ostatnich dwóch lat, natomiast 1000 zł miesięcznie – absolwentki wchodzące do zawodu przez dwa lata po skończeniu kształcenia.

W województwie mazowieckim, Ministerstwo Zdrowia ma przekazać blisko 16,3 mln zł na oba programy.

Poprawa jakości i dostępności usług zdrowotnych

Fundusze Europejskie w Programie Infrastruktura i Środowisko oraz Wiedza Edukacja Rozwój finansują:

 • infrastrukturę ratownictwa medycznego: centra urazowe, szpitalne oddziały ratunkowe, lądowiska, bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego;
 • infrastrukturę na oddziałach specjalistycznych np. na ginekologii, neonatologii, pediatrii, kardiologii, onkologii, czy psychiatrii;
 • programy profilaktyczne;
 • infrastrukturę pracowni diagnostycznych;
 • programy rozwojowe – zwiększające liczbę pielęgniarek i położnych;
 • kształcenie kadr medycznych;
 • dzienne domu opieki medycznej;
 • centra symulacji medycznej;
 • działania projakościowe.

Dotychczas Ministerstwo Zdrowia podpisało ponad 550 umów z beneficjentami środków unijnych. Oznacza to, że w całym kraju realizowane są projekty o łącznej wartości ponad 3 mld zł.

W województwie mazowieckim zawarto 44 umowy o wartości ponad 467 mln zł na dofinansowanie inwestycji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz 55 umów o wartości ponad 424 mln zł m.in. – na szkolenia kadr medycznych, programy profilaktyczne oraz działania jakościowe ze środków POWER.

Red. (źródło: gov.pl/zdrowie)

 

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ