24 września br. Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. nabył większościowy pakiet akcji portugalskiej spółki Stemlab S.A. Kwota transakcji wyniosła 16,75 mln euro za 95,6 proc. akcji. Transakcja została sfinansowana z kredytu udzielonego przez PKO Bank Polski S.A. oraz wkładu własnego.

Kwota transakcji zakupu 99,99 proc. akcji spółki Stemlab przez PBKM wyniosła 17,5 mln euro, co stanowi równowartość ok. 75,1 mln zł. Cena została zaktualizowana o wartość skonsolidowanego długu netto spółki Stemlab.

Jednocześnie, zgodnie z umową nastąpiło zbycie ok 4,41 proc. akcji spółki na rzecz  dyrektora zarządzającego (CEO) Stemlab – Andre Gomesa, za cenę 0,75 mln euro (równowartość ok 3,2 mln zł).

Po transakcji PBKM posiada 95,6 proc. akcji spółki Stemlab S.A. Kredyt udzielony przez PKO Bank Polski S.A. na okres  5 lat  o równowartości  65 mln zł jest denominowany w walucie euro.

Transakcja akwizycji Stemlab przebiegła pomyślnie i potwierdziła, że jesteśmy ważnym i sprawnym graczem konsolidującym rynek rodzinnego bankowania komórek macierzystych. Wielokrotnie podkreślałem, że to ważny krok w rozwoju grupy FamiCord i konsekwentna realizacja obranej przez PBKM strategii. Akwizycja oprócz strategicznej ekspansji w Europie Zachodniej przyniosła nam umocnienie pozycji absolutnego lidera na rynku europejskim. Jesteśmy w nieustannym procesie budowania coraz mocniejszej marki oraz dynamicznego rozwoju – mówi Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu PBKM.

Polski Bank Komórek Macierzystych przewodzi międzynarodowej Grupie FamiCord zarządzającej bankami komórek macierzystych zlokalizowanymi na terenie Europy. Biorąc pod uwagę liczbę nowo pozyskiwanych próbek w kanałach B2C i B2B, Grupa jest największym bankiem w Europie z ok. 28-proc. udziałem w rynku uwzględniając ostatnią transakcję M&A w Portugalii. Na koniec pierwszego półrocza 2018 r. Grupa przechowywała 269,2 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek i ponad 357,6 tys. wszystkich próbek biologicznych (po uwzględnieniu danych Stemlab).

Głównym obszarem działalności PBKM jest pozyskiwanie, przetwarzanie i długotrwałe przechowywanie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych na zlecenie rodziców (bankowanie rodzinne). Celem bankowania jest zapewnienie bezpieczeństwa rodziny na wypadek wystąpienia ciężkiej choroby wymagającej przeszczepienia komórek macierzystych u dawcy lub członków jego najbliższej rodziny.

Rynki strategiczne Grupy to Polska (pozycja lidera), Hiszpania (pozycja lidera) i Turcja (pozycja lidera) oraz po przejęciu Stemlab – Portugalia (pozycja lidera). FamiCord obecny jest bezpośrednio również na rynkach węgierskim (pozycja lidera), rumuńskim (pozycja nr 2), włoskim (pozycja nr 3 po przejęciu Stemlab) i łotewskim (pozycja lidera), a poprzez współpracę z lokalnymi partnerami biznesowymi także na szwedzkim, brytyjskim, serbskim, ukraińskim i wielu innych.

Dodatkowo Grupa inwestuje w rozwój usług w zakresie wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej (ATMP), uważanych za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju medycyny.

Od maja 2016 r. PBKM notowany jest na głównym rynku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ