Co trzeci badany pacjent deklaruje problemy z połykaniem leków (32%). Problem ten rośnie wraz z wiekiem pacjentów, stażem przyjmowania przez nich leków oraz ilością leków przyjmowanych dziennie. Jest też bardziej odczuwalny wśród mężczyzn niż wśród kobiet.

Główną przyczyną problemów jest wielkość połykanego leku – jest to najważniejszy powód dla ośmiu na dziesięciu badanych, bez względu czy chodzi o tabletkę, czy kapsułkę.

Kolejne (zdecydowanie mniej istotne przyczyny) to:

  • nieprzyjemny smak lub zapach leku,
  • szorstka powierzchnia,
  • lęk przed zadławieniem,
  • nietypowy kształt leku.

Różne sposoby radzenia sobie z połykaniem leków stosowane są nie tylko przez pacjentów deklarujących problemy z połykaniem. Popijanie dużą ilością wody i odchylanie głowy są stosowane tak samo często przez obie podgrupy badanych.

Pozostałe sposoby są stosowane rzadziej przez chorych nie połykających, ale nadal liczba ich wskazań jest wysoka. Takie zachowania wśród osób deklarujących brak problemów z połykaniem sugerują, że faktyczny odsetek osób mających trudności w przyjmowaniu leków jest wyższy niż deklarowany i wynosi około 73%.

Za najbardziej wygodną do połknięcia formę leku pacjenci uważają małą tabletkę, w następnej kolejności małą kapsułkę. Duża tabletka i duża kapsułka otrzymały podobne, bardzo niskie oceny łatwości do połknięcia. Popularność małej tabletki jest jeszcze większa wśród osób z najstarszej grupy wiekowej – pacjentów najbardziej narażonych na występowanie problemów z połykaniem.

Patrz: Raport

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ