Osoby, które mają więcej głębokich zmarszczek na czole, niż jest to typowe dla ich wieku, mogą być bardziej narażone na ryzyko śmierci z powodu zawału serca i udaru mózgu – wynika z badań zaprezentowanych na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Francji wykazały, że osoby z licznymi i głębokimi zmarszczkami na czole częściej umierały na choroby serca, niż ich rówieśnicy. Badacze przeanalizowali dane 3200 Francuzów w wieku 32, 42, 52 i 62 lat. Przypisali oni uczestnikom punktacje w zależności od liczby i głębokości zmarszczek. „0” oznaczało brak zmian, a „3” głębokie i liczne zmiany. Osoby z wynikiem „1” pięciokrotnie częściej umierały na choroby serca, a z wynikiem „2” lub „3” aż 10-krotnie częściej, niż osoby z wynikiem „0”.

Naukowcy wyjaśniają to w następujący sposób:

  1. Po pierwsze, mechanizmy związane z rozwojem zmarszczek są podobne do tych, które sprzyjają miażdżycy – chodzi tu przede wszystkim o stres oksydacyjny i niszczenie białka kolagenowego, które wpływa na elastyczność tkanek.
  2. Po drugie naczynia na czole są małe i mogą być bardziej wrażliwe na miażdżycę, a więc zmarszczki mogą być jedną z pierwszych oznak starzenia się naczyń krwionośnych.

Dalsze badania mają ujawnić przyczynę związku między zgonem z przyczyn sercowo-naczyniowych a liczbą i głębokością zmarszczek na czole.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ