W Polsce jest 15 tys. aptek i 26 tys. farmaceutów, którzy mają kwalifikacje, by włączać się w proces leczenia. Stanowią oni cenny zasób pozwalający zapewnić lepszą obsługę medyczną obywateli. Wykorzystanie ich wiedzy i umiejętności jest konieczne, tym bardziej, że polskie społeczeństwo szybko się starzeje, a liczba aktywnych zawodowo lekarzy oraz pielęgniarek spada.

W związku z postępującą cyfryzacją rola aptek się zmienia. Już dzisiaj apteki są zinformatyzowane, a od końca 2018 r. będą korzystać z e-recept.

Czym jest opieka farmaceutyczna?

Według nowej definicji wypracowanej przez Ministerstwo Zdrowia, opieka farmaceutyczna to działanie polegające na dokumentowanym procesie, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjenta.

Rolą farmaceutów jest doradzanie pacjentowi przed rozpoczęciem leczenia, rzetelne przekazywanie choremu informacji, co zwiększa bezpieczeństwo stosowania leków, motywowanie pacjenta do stosowania się do zaleceń lekarskich poprzez wyjaśnienie koncepcji terapeutycznej, zwiększenie zaufania do personelu medycznego oraz zmniejszanie lęku przed inwazyjną terapią, aktywne wysłuchanie chorego w atmosferze spokoju i dyskrecji.

Sprzyjające warunki społeczne i technologiczne

Polacy oczekują zmiany. Należymy do społeczeństw najbardziej na świecie obawiających się o stan swojego systemu ochrony zdrowia: aż 62 proc. badanych niepokoi się tą sprawą; dla porównania w USA – 38 proc., a w Niemczech 13 proc. Okoliczności do wprowadzenia reformy opieki farmaceutycznej są też korzystne – sprzyjają temu możliwości, które stwarzają nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Oto 6 trendów opieki zdrowotnej:

  1. Wzrost wydatków na leki

Do 2020 r. przychody sektora farmaceutycznego w skali globalnej sięgną 1,3 bln dol.

2. Cyfryzacja farmacji

Nowe technologie wolniej, ale wchodzą też do świata farmacji i w niedalekiej przyszłości mogą także umożliwić obrót lekami online.

3. Wzrost na rynku leków biologicznych

Obecnie sprzedaż leków biologicznych i biopochodnych wynosi ponad 4 mld zł.

4. Automatyzacja w aptekach

Centralne sieci wymiany danych między aptekami a przychodniami i szpitalami pozwolą na robotyzacje części z obowiązków aptekarzy.

5. Informatyzacja opieki zdrowotnej

W 2020 r. w Polsce ma wejść w życie elektroniczna dokumentacja, a wszyscy farmaceuci mają mieć dostęp do e-recept.

6. Apteka jako miejsce diagnozy

Powstaje możliwość przeprowadzenia podstawowych badań w aptece i włączenie apteki do systemu zdrowia dzięki istniejącym i powstającym systemom informatycznym.

3 scenariusze działań

Jak wynika z obliczeń, wprowadzenie takiej opieki wiązałoby się z zaangażowaniem 26 tys. farmaceutów pracujących w 15 tys. aptekach i mogłoby przynieść nawet 4 mld zł oszczędności, bez obciążania budżetu państwa dodatkowymi kosztami.

Red. (Źródło: Deloitte)

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ