WeHealth by Servier, dział Grupy Servier zajmujący się e‑zdrowiem, oraz PathMaker Neurosystems, firma specjalizująca się w rozwijaniu urządzeń bioelektronicznych na etapie klinicznym, zawarły umowę w zakresie rozwoju i komercjalizacji pierwszej na świecie technologii neuromodulacji do nieinwazyjnego leczenia spastyczności.

Spastyczność to przewlekłe zaburzenie, które wiąże się z bolesnymi skurczami mięśni. Występuje często w następstwie udaru, urazu rdzenia kręgowego, pourazowego uszkodzenia mózgu, porażenia mózgowego, stwardnienia rozsianego i innych schorzeń neurologicznych. Szacuje się, że na całym świecie problem ten dotyka 12 mln osób. Obecnie dostępne leczenie obejmuje farmakoterapię, która wiąże się często z wysokimi kosztami i występowaniem działań niepożądanych.

Umowa przyznaje WeHealth wyłączne prawa do przyszłej dystrybucji zaprojektowanego przez firmę Pathmaker urządzenia na całym świecie, z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych i Japonii. W ramach współpracy, WeHealth sfinansuje rozpoczęte niedawno w Europie badanie kliniczne, którego celem jest ocena skuteczności aparatu MyoRegulator w nieinwazyjnym leczeniu spastyczności kończyn dolnych po udarze mózgu. Badanie jest prowadzone przez renomowany francuski Instytut Badań nad Mózgiem i Rdzeniem Kręgowym (Institut du Cerveau et de la Moelle Epinière – ICM) w Szpitalu Pitié-Salpêtrière w Paryżu. WeHealth sfinansuje także większe europejskie badanie kliniczne w celu spełnienia wymogów refundacji.

Firma PathMaker otrzyma płatność z góry oraz dodatkowe kwoty po osiągnięciu określonych etapów w procesie rejestracji i wprowadzania aparatu do praktyki klinicznej, a w przyszłości opłaty licencyjne od przychodów ze sprzedaży urządzenia i materiałów eksploatacyjnych (elektrod jednorazowych) w krajach, w których ich dystrybucją będzie się zajmować Servier.

Współpraca z firmą PathMaker to dla nas szansa na wsparcie rozwoju prawdziwie nowatorskiej technologii, która przynosi znaczny postęp w dziedzinie medycyny bioelektronicznej. To także pierwsze partnerstwo WeHealth w obszarze neurologii – mówi dr David Guez, dyrektor generalny WeHealth by Servier.
Cieszy zaangażowanie WeHealth w rozwój nowej generacji metod leczenia przewlekłych zaburzeń neuromotorycznych. Dzięki obecności firmy Servier w ponad 100 krajach świata, nasza współpraca zapewni dostęp do tej przełomowej, nieinwazyjnej metody leczenia bardzo dużej liczbie pacjentów. To partnerstwo będzie miało istotny, pozytywny wpływ na sytuację chorych oczekujących na skuteczną i bezpieczną metodę leczenia, a także przyczyni się do rozwoju naszej firmy – ocenia dr Nader Yaghoubi, prezes firmy PathMaker.

Servier to międzynarodowa firma farmaceutyczna z siedzibą w Suresnes, we Francji, zarządzana przez fundację typu non-profit. Zatrudnia 21,7 tys. osób w 149 krajach świata. W 2017 r. jej przychody wyniosły 4,152 mld euro. Grupa jest całkowicie niezależna, co pozwala jej inwestować 25 proc. przychodów ze sprzedaży leków oryginalnych w badania naukowe, a całość zysków – w rozwój przedsiębiorstwa. Działalność Servier opiera się na pięciu kluczowych dziedzinach: schorzenia układu krążenia, choroby immunozapalne, zaburzenia neuropsychiatryczne, nowotwory i cukrzyca, a także działalności w obszarze wysokiej jakości leków odtwórczych. Oprócz opracowywania nowych leków, Servier oferuje także rozwiązania z obszaru e-zdrowia.

WeHealth by Servier to utworzony w listopadzie 2016 r. dział Grupy Servier, który zajmuje się e‑zdrowiem. Oferuje innowacyjne rozwiązania i usługi cyfrowe i powiązane, zapewniające indywidualny monitoring stanu zdrowia pacjentów. Stosując otwarty model innowacyjności, WeHealth by Servier wyszukuje najbardziej obiecujące startupy w obszarze e-zdrowia we Francji i innych krajach w celu wspólnego rozwijania nowych rozwiązań.

PathMaker Neurosystems to firma z siedzibami w Bostonie i Paryżu, specjalizująca się w rozwijaniu na etapie klinicznym urządzeń bioelektronicznych do nieinwazyjnego leczenia pacjentów cierpiących na przewlekłe zaburzenia neuromotoryczne. Współpracuje z podmiotami w celu szybkiego wprowadzenia na rynek innowacyjnych urządzeń do leczenia spastyczności, porażenia oraz osłabienia mięśni. W Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach, na niepełnosprawność w wyniku udaru, porażenia mózgowego, stwardnienia rozsianego, urazu rdzenia kręgowego, pourazowego uszkodzenia mózgu, choroby Parkinsona i innych schorzeń neurologicznych cierpi ponad 48 mln osób.

Red. (źródło: Servier)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ